Zastanawiałam się nad firmą w Niemczech

Wykorzystując fakt, że mieszkam blisko granicy z Niemcami, zdecydowałam się podjąć pracę na terenie tego kraju. Wyjeżdżałam tam jako sprzątaczka. Było to dla mnie bardzo opłacalne pod względem ekonomicznym tym bardziej, że na co dzień dalej mieszkałam w naszym kraju. Jednakże, w końcu postanowiłam się tam przenieść. Zamieszkałam na stałe w Niemczech i zastanawiałam się nad tym, czy by nie założyć tutaj własnej firmy. Przede wszystkim, musiałam jednak się dowiedzieć jaki byłby koszt takiej działalności.

Niskie koszty prowadzenia firmy w Niemczech

ile kosztuje prowadzenie firmy w niemczechMusiałam znaleźć na ten temat rzetelne i pewne informacje, żeby móc się jakoś do tego przygotować. Poszukiwania takich informacji rozpoczęłam na internecie. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: ile kosztuje prowadzenie firmy w niemczech, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć rzetelną publikację na ten temat opublikowaną przez niemiecki urząd. Dowiedziałam się z niej, że przede wszystkim zakładając własną firmę czy też działalność gospodarczą w niemczech będę musiała uiścić opłatę wstępną w urzędzie do spraw gospodarczych tak zwanym gawerbeamt. Opłata ta wynosi 20 euro, więc jest raczej symboliczna. Jednakże nie są to jedyne koszty związane z założeniem firmy w Niemczech. Osoba rozpoczynająca swoją działalność gospodarczą musi posiadać ważne ubezpieczenie w kasie chorych oraz posiadać ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Koszty tych ubezpieczeń ponosi się przez cały okres działalności firmy. Jednakże, nie są one zbyt wysokie. Tym bardziej, że ubezpieczenia zdrowotnego i tak potrzebuje każdy, nawet gdyby pracował na etacie, a nie prowadził własną firmę. Większość ludzi wykupuje sobie także pakiet ubezpieczenia nnw. Pozostałe koszty działalności wiążą przedsiębiorce już indywidualne. Są to oczywiście koszty wynajmu lokalu na biuro lub warsztat i koszty wyposażenia koniecznego do otworzenia naszej firmy. Warto wiedzieć, że niemiecki urząd do spraw gospodarczych wymaga od przedsiębiorcy własnego lokalu biurowego lub warsztatowego.

Jednakże, koszty otworzenia i utrzymania firmy w Niemczech nie są zbyt wysokie i na pewno łatwiej jest utrzymać przedsiębiorstwo w tym kraju, niż w naszym. Wszystko dzięki bardzo wysokiej, kilkukrotnie większej niż u nas kwocie wolnej od podatku oraz trzem preferencyjnym progom podatkowym. Zdecydowałam się założyć firmę w Niemczech i tego nie żałuje. Aby utrzymać firmę nie ponoszę zbyt wysokich kosztów, a koszty poniesione przed rozpoczęciem jej działalności bardzo szybko mi się zwróciły.