Właściwości fibrobetonów

Beton jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia konstrukcji, od których wymaga się największej wytrzymałości. Wynika to z naturalnej odporni tego materiału i jego niskiej podatności na różnego typu uszkodzenia. Obecnie powstają nowoczesne odmiany betonu, które są jeszcze bardziej wytrzymałe.

Główne zalety fibrobetonu

fibrobetonPodczas prac budowlanych i remontowych korzysta się z wielu różnych materiałów i surowców, kierując się przy wyborze ich właściwościami i wytrzymałością. Bardzo często wykorzystywanym materiałem tego typu jest jednak beton, który jest powszechnie postrzegany jako materiał najwytrzymalszy. Co ciekawe, nowoczesne odmiany betonu, takie jak na przykład fibrobeton, mogą się pochwalić jeszcze wyższym poziomem wytrzymałości. Jest to beto, który nie wymaga zbrojenia, z racji tego, ze jest wyposażony w zbrojenie typu strukturalnego. Polega to na tym, że w składzie tego betonu znajdują się makro włókna stalowe, dzięki którym beton ten nie wymaga żadnych dodatkowych zbrojeń a wszystkie wykonane z niego konstrukcje i elementy naturalnie sią niezwykle wytrzymałe. Co więcej, fibrobeton jest także znacznie bardziej odporny na upływ czasu niż tradycyjne odmiany betonu. Bardzo często okazywało się bowiem, że wykonana z betonu tradycyjnego posadzka czy chodnik, mimo zbrojenia, pękała pod wpływem wyjątkowo niekorzystnych czynników atmosferycznych lub po prostu z upływem czasu. Wynikało to z faktu, że konstrukcje z tradycyjnego betonu były zbrojone na przykład tylko na wierzchniej warstwie, a wewnętrzne warstwy betonu nie były w żaden sposób umocnione, co doprowadzało do powstawania pęknięć. Oczywiście w przypadku fibrobetonu taki problem nie występuje, gdyż jest on zbrojony we wszystkich jego warstwach. Dzięki temu również fibrobeton może się pochwalić również znacznie zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku tego betonu, upadnięcie nawet bardzo ciężkiego przedmiotu na jego powierzchnię nie doprowadzi do powstania bardziej poważnych uszkodzeń a te mniejsze na przykład rysy, przestaną być widoczne wraz z upływem czasu. Wszystko to sprawia, że fibrobeton cieszy się coraz większa popularnością i jest wykorzystywany coraz powszechniej, zarówno przez ekipy remontowe jak i użytkowników prywatnych.

Nowoczesne materiały budowlane pozwalają wtórzyć znacznie bardziej odporne niż kiedyś konstrukcje. Przykładem mogą tu być nowoczesne odmiany betonu, bardziej odpornego na różnego typu uszkodzenia. Taki beton jest znacznie odporniejszy na uszkodzenie mechaniczne jak i nagłe zmiany temperatury.