Wapnowanie truskawki w skutecznej uprawie

Owoce uprawiane w ogrodzie zwykle nie mają dużych wymagań uprawowych. Rosną okazale, a truskawki można uprawiać praktycznie na każdej glebie. Ważne, aby miała ona odpowiedni odczyn. Zbyt słabym należy zapewnić dodatkowe minerały, które pozwolą na wyhodowanie dorodnych owoców. Niezależnie czy uprawiamy je w gruncie czy w donicy trzeba zapewnić im składniki.

Pozytywne strony skutecznego wapnowania truskawki

skuteczne wapnowanie truskawekChcąc uprawiać owoce na działce warto pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich składników odżywczych. Truskawki najlepiej rosną na glebach o pH 5,5-6. Niestety, nie wszystkie gleby mają taki odczyn więc należy należy doprowadzić je do odpowiedniego pH. Skuteczne wapnowanie truskawek to skuteczny zabieg, który pozwoli dostarczyć glebie odpowiednich składników mineralnych i organicznych. Ilość jego stosowanie jest uzależniona od rodzaju gleby. Najlepiej, aby taki zabieg wykonywać co 3-4 lata. Jeżeli samodzielnie założyliśmy plantacje truskawek na działce, w pierwszym roku nie powinniśmy ich nawozić preparatami z azotem. Stosujemy je tylko w zależności od terminu sadzenia. Jeżeli wiosną to dawkę należy podzielić na pół. Pierwsze nawożenie należy wykonać po ok. 3 tygodniach od posadzenia roślin, druga po upływie kolejnych 4 tygodni. Jeśli zdecydowaliśmy się na sadzenie truskawek latem, należy nawozić je przed końcem sierpnia jedną dawką. Warto pamiętać, że truskawki nie mają dużych wymagań nawozowych. Największą ilość potrzebnych pierwiastków należy dostarczyć im w okresie kiedy kwitną i zaczynają zawiązywać owoce. Drugie potrzebne zasilanie owoców konieczne jest przed nadejściem zimy, aby nie przemarzły i dobrze przygotowały się na nadejście mrozów i koniec okresu wegetacyjnego. Choć mówi się, że w amatorskiej uprawie owoce te nie potrzebują wapnowania jest błędne. Owoce z reguły potrzebują naszego wsparcia. Po za tym najważniejsze jest kontrolowanie. Jeżeli owocują słabo lub przemarzły to znaczy, że nie miały zapewnionych odpowiednich składników, które by im pomogły. Warto więc kontrolować, nawet małe uprawy wiszących truskawek na balkonie, aby obficie owocowały każdego roku.

Choć uprawa truskawek nie jest trudna należy zapewnić im odpowiedni odczyn gleby oraz regularnie je zasilać nawozami. Niektóre pierwiastki są wręcz niezbędne, aby mogły kwitnąć i zawiązać owoce. Nie powinniśmy zapominać o zimowaniu. Dostarczenie niezbędnych pierwiastków zwiększa ich szansę na przetrwanie mrozów. Każdą uprawę należy kontrolować, aby owocowała każdego roku i kwitła każdej wiosny.