Rozwiązanie problemów podczas prac budowlanych

Jednym z najpoważniejszych problemów podczas budowy kanalizacji, pracach przy budowie instalacji podziemnych, metra, czy kładzeniu fundamentów pod większe konstrukcje jest problem osuwającej się ziemi. Jest on szczególnie dotkliwy na terenach suchych, w czasie upalnej pogody, lub tez gdy grunt jest zbyt miękki. Potrafi on całkowicie uniemożliwić, lub znacząco utrudnić prace budowlane, skutkując koniecznością częstego przerywania prac w celu oczyszczania terenu budowy.

Najczęstszy problemy przy pracach ziemnych

dobre szalunki do wykopów używaneIstnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest badanie gruntu i unikanie tych terenów, gdzie praca byłaby niemożliwa lub trwałaby zbyt długo. Podstawowym rozwiązaniem, aby poradzić sobie z osuwanie się ziemi jest jednak korzystanie z szalunków. W zależności od głębokości, na której prowadzone są prace, rodzaju terenu lub innych czynników, można stosować szalunki wykonane z drewna lub lekkiej stali. Są to konstrukcje których głównym zastosowaniem jest ochrona placu budowy przed osunięciem się ziemi często jest tez stosowana przy wylewce fundamentów. Przy większych budowach, prowadzonych przy skomplikowanych konstrukcjach czy budynkach stosuje się szalunki nowe, skonstruowane samodzielnie lub przez profesjonalną firmę, przy budowach mniejszych, które trwają krócej wystarczą dobre szalunki do wykopów używane lub nowe. Nie zawsze bowiem konieczne jest stawianie tej konstrukcji od nowa, jeżeli mamy możliwość wynajmu używanej, lub znajdującej się w dobrym stanie konstrukcji. Szalunki stosowane do wykopów można podzielić na trzy różne rodzaje – lekkie, średnie i ciężkie. Te ostatnie są najczęściej wykorzystywane do budowy konstrukcji o znacznych rozmiarach, dużym poziomie trudności wykonania czy tez czasochłonności. Można je zobaczyć podczas budowy centrów handlowych z parkingami podziemnymi, budowy kanałów czy tez linii metra. Dwa pierwsze rodzaje szalunków są stosowane przy budowie mniej zagłębionych w glebie konstrukcji, takich jak domy prywatne, budyni gospodarcze i tym podobne elementy. Niezależnie od rodzaju, szalunek jest elementem konstrukcyjnym który znacznie ułatwia przeprowadzanie prac budowlanych.

Jak widać, problem osunięć ziemi podczas wykopów czy prac budowlanych jest dosyć poważny, ale na rynku od dłuższego czasu istnieje dla niego rozwiązanie, które, można śmiało powiedzieć, odmieniło sposób i czas, w jakim buduje się nawet te bardziej skompilowane konstrukcje. Bardzo ważne jest to, aby zastanowić się na sensem korzystania z nowym elementów konstrukcyjnych tego typu, gdyż nie zawsze jes to opłacalne i konieczne.