Nowoczesne systemy grzewcze – pompa ciepła

 

Od wielu lat widać na rynku nieruchomości wyraźny trend do wprowadzania zmian oraz innowacji w systemach grzewczych. Celem tego typu działań jest między innymi ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Poprzez rozwój technologiczny, możliwość wykorzystania innego typu substancji, niż tradycyjnie stosowane w piecach grzewczych, w dużym stopniu zredukowane zostały koszta związane z energią cieplną. Co więcej, efektywniejsze zastosowanie materiałów oraz wydajniejsze instalacje wpływają na jakość systemu grzewczego.

Płyn do instalacji C.O.

Płyn do instalacji C.O. i pomp ciepłaBez względu na rodzaj obiektu architektonicznego, czy jest to budynek prywatny, lokal użytkowy, czy jedno z mieszkań bloków, jego użytkownicy stawiają przede wszystkim na praktyczność, funkcjonalność, elegancję oraz, co bardzo ważne, na ogólne koszta eksploatacyjne, związane ze zużyciem energii elektrycznej, wody, gazu, czy energii grzewczej. W przypadku urządzeń elektrycznych, producenci różnego rodzaju elektroniki, czy chociażby żarówek, dokładają wszelkich starań, aby ich produkty spełniał wymogi rynku. W przypadku systemów grzewczych, temat jest bardziej złożony. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju piece, czy instalacje grzewcze, działały przez długi czas w oparciu o źródło energii, której towarzyszyła produkcja CO2. Celem ochrony środowiska, redukcji kosztów a także zastosowania nowoczesnych technologii, które umożliwiają na efektywniejsze ogrzewanie przestrzeni, zaczęto stosować nowe systemy grzewcze. Płyn do instalacji C.O. i pomp ciepła najczęściej stosowany jest w przypadku dolnych układów ciepła, które dostarczają energii cieplnej do wyższych układów, odpowiadających za rozprowadzenie energii cieplnej po konkretnej przestrzeni. Jest to bardzo efektywny sposób, zapewniający redukcję kosztów, związanych z ogrzewaniem. Warto pamiętać, że płyn należy sprawdzać, gdyż może dojść do jego zużycia. Sam płyn musi spełniać określone cechy, aby mógł być stosowany jako płyn do pomp ciepła. Bardzo ważna jest jego temperatura krzepnięcia oraz lepkość.

Z tej racji, płynem, najczęściej stosowanym w pompach ciepła jest glikon. Możliwe jest zakupienie koncentratu glikonu a następnie, zachowując odpowiednie proporcje, samodzielnie przygotować płyn do instalacji C.O. Możliwy jest także zakup gotowego roztworu. Obecnie tego typu substancje, czy instalacje, stają się coraz bardziej popularne, dlatego chętniej stosowane są w przypadku nowego budownictwa. Wszelkie substancje, przeznaczone do pomp powinny spełniać określone standardy.