Mycie włosów mydłem

Dla każdego normalnym jest, iż myje się głowę szamponem. Mimo to w dobie odkrywania coraz to bardziej naturalnych i zero waste metod wykorzystania wszelkiego rodzaju produktów i szampony doczekały się swoich zamienników. Szampon w kostce, który najczęściej pakowany jest w kartonowe opakowanie, które mogłoby się wydawać niezbyt odpowiednie do tego typu rzeczy. Jednak mydła do włosów są naprawdę ciekawym wynalazkiem, o którym warto dowiedzie się kilku rzeczy. 

Stosowanie mydła w kostce do włosów

mydła do włosówMycie włosów polega na tym, że wpierw włosy myjemy z brudu i kurzu, ale także z wydzieliny łojowej  (naturalnego zabezpieczenia włosa przed czynnikami zewnętrznymi). Następnie włosy trzeba wzmocnić i ochronić, jednocześnie je odżywiając. Na tej samej zasadzie działa szampon w płynie i mydło w kostce. Wydawałoby się to całkiem trudne rozwiązanie do mycia włosów, jednak wcale takie nie jest. Wystarczy mydło rozmoczyć w wodzie, a następnie te mydliny zastosować na włosy. Pamiętajmy o regule nakładania mydlin wzdłuż włosa, a nie pod włos, gdyż wtedy możemy uszkodzić jego delikatną strukturę. Po spłukaniu ciepłą wodą mydła do włosów należy ponowić ten zabieg. Kiedy już umyjemy włosy dwukrotnie należy przygotować mydliny po raz trzeci, aby umyć końcówki włosów. Na nich, w przeciwieństwie do reszty włosów i poprzednich myć, zostawiamy na kilka minut specyfik. W tej właśnie chwili pozwalamy glicerynie i innym składnikom odżywczym wniknąć wgłąb włosa. Następnie przechodzimy do spłukiwania mydlanej mieszanki z włosów. Polecane jest płukanie włosów przez oko trzy minuty letnim strumieniem wody. Jest to kluczowym punkt, gdyż nie chcemy zostawić na naszych włosach zbędnych substancji, które przyspieszą przetłuszczanie się włosów albo wywołają łupież, którego nigdy nie mieliśmy.  Umyte i wypłukane włosy pozostaje tylko szybko odsączyć z wody i wysuszyć strumieniem zimnego bądź letniego powietrza w suszarce. Teraz będą piękne i lśniące oraz odpowiednio oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, które osadzają się nam w codziennym życiu. 

Mycie głowy mydłem w kostce jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem, które pozwala nam kontrolować ilość mydlin, które użyjemy do oczyszczenia włosów. Wystarczy tylko rozmieszać je w wodzie, którą następnie nałożymy na włosy. Mogłoby się wydawać to trudne i męczące zajęcie, jednak z czasem będziemy wykonywać to coraz szybciej. Dodatkowo efekty płynące z tego sposobu mycia będą wystarczająco spektakularne, abyśmy chcieli kontynuować mycie włosów w ten właśnie sposób.