Jak zostać fotografem biznesowym?

Nowoczesny fotograf biznesowy, który podejmuje się wykonania sesji wizerunkowej dla biznesmenów i ich pracowników ma coraz trudniejsze zadanie. Każdy pijarowiec oczekuje od niego świeżych stylistycznie ale pasujących do wizerunku firmy fotografii. Klasyczne, firmowe portrety biznesowe, na białym lub szarym tle uznawane są za przeżytek. Jednak są sytuacje, w których są nieodzowne i nawet modne, dynamiczne zdjęcia na tle firmowych pomieszczeń nie są w stanie dorównać klasykom.

Przygotowanie do sesji biznesowej w firmie

fotograf biznesowyPodpisując umowę z fotografem biznesowym, klient chce mieć do pełnej dyspozycji profesjonalne zdjęcia przedstawiające go jako autorytet w danej dziedzinie. Zazwyczaj są to portrety w formalnym stroju wykonywane na jednolitym jasnym tle, które fotograf musi mieć ze sobą podczas realizacji sesji w terenie, jakim jest biuro firmy, która go wynajmuje. Jednak jest to rozwiązanie sztampowe, a pijarowcy dbający o wizerunek kreatywnych biznesów jakimi są dynamiczne, młode firmy wymagają od fotografów większej inwencji twórczej. Dlatego podejmując się zlecenia w takim miejscu musisz poszukać odpowiedniego tła do zdjęć na terenie biura. Nie jest to łatwe zadanie i początkujący fotograf biznesowy może mieć spory problem z wybraniem odpowiedniej lokalizacji dla tymczasowego planu zdjęciowego jeśli nie do końca rozumie światło. Niemniej zawodowcy potrafią poradzić sobie z tematem i oddać do dyspozycji zamawiającego zdjęcia ocierające się o sztukę, a nie tylko paczkę zdjęć użytkowych.  Dzieje się tak, gdy portrety wszystkich kluczowych pracowników są wykonywane z uwzględnieniem ich cech charakteru, bardzo często znanych w środowisku branżowym i funkcji jaką pełnią w firmie. Dobrym przykładem jest tutaj znany wszystkim pijarowcom właściciel agencji reklamowej, który zazwyczaj występuje na konferencjach w t-shircie z logo superbohatera. Jego wszystkie oficjalne zdjęcia, jakie pojawiają się w sieci oczywiście uwzględniają ten element ubioru.

Tego typu zdjęcia można jednak zrobić, gdy uda się nawiązać kontakt z osobą pozującą do fotografii. Dlatego fotograf biznesowy to nie tylko pogromca technicznych aspektów fotografii, ale także doskonały rozmówca, który podczas swobodnej rozmowy potrafi rozładować napiętą atmosferę jaka towarzyszy sesji zdjęciowej. Zwłaszcza pracując z osobami nie obeznanymi z obiektywem, którzy fotograf musi znaleźć klucz do modela, za pomocą którego sprawi, że fotografowany wyluzuje się i pokaże odrobinę swojej osobowości pomimo profesjonalnej postawy.