Filament do szczegółowych wydruków

Zamawianie całkowicie customowych figurek do systemów gier bitewnych, czy też w celu kolekcjonerskim, było obecnie dość modne, zwłaszcza wśród weteranów gier, niezadowolonych z jakości obecnie wypuszczanych modeli do ich ulubionego systemu. Wiele zakładów prowadzących usługi druku trójwymiarowego coraz częściej zajmowało się właśnie takimi wydrukami, zwłaszcza że obecnie można było znacznie łatwiej dostać filament, dzięki któremu możliwe było stworzenie najbardziej szczegółowego i dokładnego wydruku w niewielkiej skali.

Modelarskie filamenty do wydruków precyzyjnych

filamenty 3dBardzo dokładne, a zarazem drobne szczegóły nie mogły być jednak stworzone za pomocą najzwyklejszej odmiany filamentu, mającej tendencję do bardzo powolnego zastygania i zlewania się w taki sposób, że nawet najprostsze detale stawały się niewidoczne. Obecnie stosowane modelarskie filamenty 3d były stworzone właśnie do takich zadań, i od czasu ich wprowadzenia do sprzedaży stały się bodaj najbardziej popularnymi odmianami materiałów do wydruku trójwymiarowego. Gotowy model, wykonany z filamentów modelarskich mógł mieć cechy podobne do odlewu z szarego plastiku modelarskiego, lub żywicy do odlewów, w zależności od rodzaju samego filamentu. Kilka firm wprowadziło również odmianę przeznaczoną do tworzenia podstaw modeli, o wiele twardszą i mniej podatną na odkształcanie niż pozostałe rodzaje filamentów przeznaczonych do wydruków precyzyjnych, aczkolwiek nadal pozwalającą na bardzo dokładne oddanie detali projektu. Zaletą filamentów modelarskich był przede wszystkim bardzo krótki czas zastygania, dzięki któremu materiał nie zlewał się po zaaplikowaniu, a tym samym nie powodował wad produkcyjnych i nadlewów, które często zdarzały się nie tylko w odlewach wykonywanych w formach, ale również w wydrukach z użyciem podstawowej odmiany filamentu. Modelarskie odmiany nie były również podatne na pęknięcia, spowodowane nadmiernym naciskiem, i były stosunkowo łatwe do obróbki, co było cechą szczególnie docenianą przez wszystkich zaawansowanych modelarzy, modyfikujących figurki po ich stworzeniu.

Filamenty modelarskie szybko zaczęły być również używane do wykonywania kolekcjonerskich figurek, dołączanych do gier komputerowych czy podobnych mediów. Do ich wykonywania potrzebna była co prawda drukarka umożliwiająca wydruki o bardzo dużych rozmiarach, aczkolwiek umożliwiała wykonanie o wiele bardziej szczegółowego wydruku niż miało to miejsce w przypadku odlewów, jednocześnie zmniejszając koszty wykonania pojedynczej sztuki.