Farba woskowa do mebli

Meble, które posiadają już swoją historię zazwyczaj wymagają przemalowania. Naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każda rzecz po pewnym czasie staje się wyeksploatowana. W tym przypadku najważniejszymi czynnikami dla farby jest nasłonecznienie lub naświetlenie sztuczne, a także kontakt z tlenem. Meble można odmalować, lecz trzeba do tego użyć odpowiedniej farby. W przypadku amatorskiego malowania najlepsze będą takie, które są zrobione na bazie wosku. Tak zwane farby woskowe.

Wybór farby do malowania mebli

farba do mebliUżywając nieodpowiedniej farby zauważymy, że pomalowana powierzchnia jest nierówna, a po czasie zacznie się łuszczyć. Farba do mebli malowanych bez użycia kompresora musi być na bazie wosku. Są one do kupienia w sklepach budowlanych i nie trzeba być profesjonalistą aby z nich korzystać. Oczywiście do tego przyda nam się również barwnik oraz rozpuszczalnik do przygotowania powierzchni. Warstwa wosku będzie niezwykle równa po pomalowaniu. Niektórzy obawiają się, że w ciepłe dni farba będzie spływać. Nie jest tak, ponieważ użyty wosk nie zawiera parafiny, a jest to jedynie składnik mający na celu stworzenie równej powierzchni, która będzie miała dobrą przyczepność. Nawet amator zauważy, że malowanie nią jest niezwykle proste, a farba kryje za pierwszym razem. Dodatkowo jest ona zupełnie nieszkodliwa i nie wchodzi w reakcję z drewnem, a nawet tworzywami sztucznymi. Jej zapach jest neutralny. Z pewnością dużą zaletą jest również niska cena. Litr farby będzie kosztował dwadzieścia złotych. Do dyspozycji mamy całą paletę barw i nie jest to dla nas żadne ograniczenie. Jeśli zechcemy zmienić kolor, drobny papier ścierny wystarczy aby farba woskowa zniknęła z powierzchni mebla. Producenci dają gwarancję koloru na około dwanaście lat, jednak ten typ farby znany jest tak długo, że można spokojnie zawyżyć ten termin. Myślę, że następne malowanie będzie miało miejsce za dopiero piętnaście, a może nawet siedemnaście lat. Farba jest trwała i odporna na wszelkie warunki.

Wystarczy, że nasze meble będą dobrze przygotowane do malowania, a także dobierzemy właściwą farbą. Uzyskamy dobry efekt, który będzie estetyczny. A jak przygotować meble przed użyciem farby woskowej? Należy wziąć drobny papier ścierny i je przetrzeć nim, aż powierzchnia będzie matowa. Farba będzie miała dobre podłoże. Poza tym warto jest przemyć je rozpuszczalnikiem uniwersalnym, co również polepszy przyczepność. Nawet fachowcy tak zaczynają malowanie mebli. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie jednolitej barwy i efektu na lata.