Ekologiczna fotowoltaika dla domu

Gdyby zapytać kogokolwiek o to, z czym kojarzą mu się panele fotowoltaiczne, to na pewno od razu padłoby stwierdzenie, że z charakterystycznymi połyskującymi panelami na dachach domów, hal produkcyjnych, hoteli i innych nieruchomości. Rzeczywiście. Jest to część fotowoltaiki, która jest widoczna dla każdego. Panele są jednak tylko częścią całego systemu, który wykorzystuje energię słoneczną i ma za zadanie zamienić ją w energię elektryczną.

Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczne w toruniu z montażemŁatwo się domyślić, że aby wyłapać najwięcej promieni słonecznych, dobrze jest umieścić takie panele od południowej strony dachu – słońce świeci przez większość dnia na południu, dlatego docieranie promieni od strony południowej będzie największe. Dach wydaje się być idealnym miejscem – zwłaszcza jeśli jest lekko nachylony. Można oczywiście umieszczać panele też w innych miejscach np. w ogrodzie pod odpowiednim kątem, a całość połączyć z gospodarstwem domowym. Wszystko zależy od tego, jakie warunki do montażu paneli fotowoltaicznych istnieją w danym gospodarstwie domowym. Pojawia się jednak pytanie, co w momencie, kiedy pogoda nie dopisuje? Wiadomo, że w Polsce lato nie trwa długo. To jednak nie oznacza, że kiedy jest pochmurno, słońce przestaje świecić. Przeciwnie – słońce jest nadal, ale za chmurami, dlatego do paneli dociera mniej promieni słonecznych. Ale zawsze w ciągu dnia promienie słoneczne docierają! Jesienią i zimą produkcja energii elektrycznej będzie mniejsza niż latem. Na szczęście od roku 2016 mamy możliwość magazynowania energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne. Nie musimy jej marnować! Zmagazynowaną energię (latem) można wykorzystać później czyli właśnie z miesiącach, w których niebo jest najczęściej zachmurzone. Takie panele fotowoltaiczne w toruniu z montażem wcale nie są ogromną inwestycją. Tym bardziej, że w Polsce mamy dostęp do wielu dofinansowań z Unii Europejskiej na montaż paneli i innych ekologicznych rozwiązań. Trudno określić, jaka jest minimalna liczba paneli potrzebnych dla nieruchomości, bo to wszystko zależy od jej wielkości i zużywania energii elektrycznej na co dzień.

Im większa nieruchomość, tym więcej paneli będzie potrzebnych. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. Dzięki niemu tworzymy z naszego domu małą elektrownię, która w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Szacuje się, że koszty instalacji paneli fotowoltaicznych zwracają się już po kilku latach – najczęściej jest to około 7 lat. A więc po tym czasie zaczynamy już oszczędzać pieniądze dzięki panelom.