Do czego służy szambo?

Szambo to bezodpływowy zbiornik na ścieki. Stosujemy go miejscach, gdzie nie ma doprowadzonej kanalizacji i w związku z tym jest utrudniona utylizacja nieczystości. Szamba występują w formie plastikowej lub betonowej. Plastikowe są lekkie i łatwe w montażu, ale często są wypychane przez wody gruntowe i odstraszają wysoką ceną. Betonowe natomiast wymagają specjalistycznego sprzętu do montażu, ale za to mają niewygórowaną cenę i można je instalować nawet na podjazdach, ponieważ nie podnoszą się, ani nie osiadają.

Jakiego rodzaju szczelne szamba znajdziemy w Krakowie?

szczelne szambo betonowe w KrakowieSzamba betonowe występują w trzech różnych kategoriach: betonowe gotowe, w postaci betonowych kręgów i wykonywane bezpośrednio na miejscu zamontowania. Wykop pod pojemnik ściekowy powinien być wykonany w dniu montażu, aby wody nie podsiąkały i nie osypywały się ściany boczne. Gotowe zbiorniki na nieczystości są szeroko dostępne i dosyć łatwe w montażu, ale wymagają specjalistycznego sprzętu ze względu na wagę. Wykonane są bardzo szczelnie i dokładnie, pokryte są warstwą masy izolacyjnej.Szamba z kręgów betonowych to dzisiaj już rzadkość, z tego powodu, że mają problem ze szczelnością. Dno zalewa się betonem na miejscu i przy użyciu uszczelek nakłada jeden beton na drugi. Jest to najtańsza forma wykonania szamba, ale niestety najmniej skuteczna, ze względu na przecieki. Szambo betonowane na miejscu budowy jest najtrudniejsze do wykonania, ponieważ wymaga wiedzy specjalistycznej. Ściany zbiornika są pokrywane najpierw zbrojeniem, deskowane, a następnie zalewane betonem. Dno również pokrywamy specjalnym betonem z uszczelniaczem. Konstrukcja takiego szamba trwa około dwóch tygodni i wymaga odpowiednich kwalifikacji. Jeżeli chodzi o szczelne szambo betonowe w Krakowie nie ma problemu ze znalezieniem fachowej pomocy i doradztwa. Jest wiele firm, które wykonują i projektują zbiorniki na zamówienie, ze względu na nietypowe budownictwo wielorodzinne. Są to pojemniki zapewniające bezpieczeństwo użytkownikowi. Zbiorniki na nieczystości powinny być wyposażone w czujnik informujący o napełnieniu. Ułatwia to kontrolę pojemnika i pozwala na opróżnienie w terminie.

W trosce o prawidłowy montaż firmy producenckie same organizują instalacje, tak by być pewnym gwarancji dobrego wykonania. Wszystkie obecnie produkowane szamba powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, abyśmy mieli pewność co do wykonania. Ze względu na ochronę środowiska zbiorniki dobrze byłoby żeby miały gwarancję producenta i możliwość wykonywania okresowych przeglądów konserwacyjnych.