Czym jest laser fiber?

Lasery fiber wykorzystują nowoczesną technologię podczas cięcia różnych metali w obrabiarce. Zanim zaczęto korzystać z nich, można było polegać tylko na cięciu i spawaniu za pomocą technologii CO2. Nie było to doskonałe wyjście, jednak pojawianie się na rynku lasera, który zrewolucjonizował obrabiarki CNC potwierdziło, że nowsze rozwiązanie jest o wiele lepsze.

Zastosowanie lasera fiber w obrabiarkach

wydajny laser fiberDzięki nowemu laserowi można podnieść wydajność pracy w zakładzie. Poprzez lepsze parametry, wydajny laser fiber ma o wiele lepsze warunki do pracy i można obrobić więcej elementów w ciągu dnia, niż jest to możliwe. Wydajność i energooszczędność jest znakiem naszych czasów, bo coraz więcej fabryk nie chce, by koszty zrobienia jakiegoś elementu były wyższe, niż to konieczne. Kolejnym plusem jest mniejsze ryzyko wystąpienia awarii. Nie można narzekać na laser, który nie psuje się i o wiele szybciej wykonuje swoją pracę. W wielu zakładach, gdzie wykorzystuje się nowoczesne wycinarki, nie może zabraknąć najlepszego lasera do szybkiego wykonywania obróbki. Podstawową różnicą pomiędzy laserem a CO2 jest długość jednej fali. Różni się ona prawie dziesięciokrotnie. Technologia jest mierzona nanometrami, więc mamy do czynienia z bardzo czułą i wysoce zaawansowaną techniką, która nie może sobie pozwolić na pomyłkę, a poprzez dokładniejsze dostanie się do części elementu, możliwe jest jej lepsze obrobienie. Wszystko to wpływa na większą stabilność poprzez oprawiania elementu i sprawia, że cięcie laserem jest o wiele precyzyjniejsze. Podczas jego pracy nie dochodzi do tak długotrwałego zużycia energii. Przestarzałą technologią nie mogła liczyć na ekonomiczne zarządzanie prądem, bo potrzebowała go wiele do pracy. Laser nie musi pracować z taką samą mocą, by na końcu dać jeszcze lepszy efekt, niż w przypadku CO2. Za jego pomocą nie trzeba ograniczać się do jednego rodzaju metalu, bo świetnie poradzi sobie z wieloma różnymi materiałami. Nowa głowa tnąca nie ma pompy próżniowej i nie trzeba się martwić o wymianę w niej wentylatorów, rur czy filtrów, gdyż nie są one potrzebne w tym laserze.

Laser fiber jest niezastąpiony w pracy nad wieloma różnymi produktami, które należy odpowiednio przyciąć, oszlifować lub przeciąć. Wykorzystując laser możliwe jest precyzyjne dopracowanie danego kawałka blachy, bo byłoby niemożliwe przy wykorzystaniu maszyn poprzedniej generacji. Wymienne części, lepsza i mnie skomplikowana optyka, a także lżejsze elementy zamienne to jedne z wielu zalet lasera fiber.