Ciepły dom przyjazny środowisku

Jedną z najistotniejszych decyzji, jaką należy podjąć w przypadku budowy domu, jest decyzja o sposobie jego ogrzewania. Warto ją podjąć już na etapie projektu, aby później uniknąć niepotrzebnych przeróbek i zmian instalacji. Może się także okazać, że w zależności od tego, jak planujemy ogrzewać nasz dom, nie będziemy potrzebowali kominów. Dzieje się tak w przypadku ogrzewania pompą ciepła, która z powodzeniem może stać się głównym i jedynym źródłem ciepła w budynku.

Darmowe ciepło czerpane z natury

pompy ciepłaTaki rodzaj ogrzewania jest od lat powszechnie stosowany na zachodzie, a i w naszym kraju staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, ponieważ ma naprawdę wiele istotnych zalet. Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak woda, grunt lub powietrze. Ze względu właśnie na dolne źródło energii wyróżnia się trzy główne rodzaje pomp, oraz ich hybrydy. To nie koniec zalet. Takie rozwiązanie, w połączeniu z dobrą izolacją budynku, pozwala na realne oszczędności na ogrzewaniu. Można powiedzieć, że 75% energii potrzebnej do ogrzania domu pochodzi ze środowiska, a tylko 25% kosztów ponosimy sami, płacąc za zasilającą pompę energię elektryczną. Brzmi zachęcająco. Dlatego, chociaż inwestycja w stworzenie instalacji jest spora, zwróci się szybciej, niż nam się wydaje. Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła są przyjazne środowisku naturalnemu i nie zanieczyszczają go, w odróżnieniu od innych metod pozyskiwania energii cieplnej. Mogą pracować jako samodzielne źródło ogrzewania, ale można też je łączyć z już istniejącą instalacją grzewczą. Współpracują zarówno z piecem gazowym, na paliwa stałe, kominkiem z płaszczem wodnym, czy piecem olejowym. Jeśli natomiast pompa ciepła będzie jedynym źródłem ogrzewania, na etapie budowy możemy śmiało zrezygnować z budowy komina, a także z podciągania gazu do działki. Nie trzeba się też martwić o miejsce na magazynowanie paliwa, potrzebnego do ogrzewania. Natomiast samo sterowanie urządzeniem polega jedynie na wprowadzeniu zadanych parametrów na prostym w obsłudze sterowniku. Jedyną wadą tego systemu grzewczego jest dość wysoki koszt instalacji i specyficzne wymagania co do działki, w zależności od wybranego rodzaju pompy (mowa tu o modelu zasilanym z gruntu).

Szacuje się, że 1/3 domów w Szwajcarii ogrzewana jest właśnie za pomocą pomp ciepła. W Polsce od kilku lat metoda ta również zyskuje coraz większą popularność i coraz więcej inwestorów decyduje się na to właśnie rozwiązanie. Nie dotyczy ono jednak tylko nowych inwestycji. Z powodzeniem można je zastosować w już istniejących nieruchomościach, jako główną lub wspomagającą metodę ogrzewania budynku.